
This entry was posted in , , and tagged , , , by
What do you think of this post?
Bottom line: Look for the lowest cost per unit to get the best deal.
Especially for grocery staples (grains, nuts, beans, pasta, etc.), buying a product with a lower unit price, even though you are paying more for it upfront, will save you money in the long run. Just make sure you know you will use it and it wonвІ t go to waste. Otherwise, you are wasting your money!
At $31.04 per gallon, youвІ re getting the best bang for your buck. YouвІ re buying more olive oil (101.4 ounces), but you pay less per gallon.
Check out how the retail price and unit price changes as the size of the olive oil container increases.
This same idea holds true for pretty much all grocery (and non-grocery)ВPitems: the lower the unit price, the better deal you are getting. So, just because a box or bag is bigger, doesnвІ t mean that youвІ re getting a better deal. Comparing the unit price of similar products (example: name brand versus store brand) will ensure that you get the best deal possible without having to do any math.
In the photo below, the unit price is listed in orange on the left side of the label. In this case, itвІ s how much you pay per gallon of olive oil. The cost per gallon is $50.67, but youвІ re only buying 16.9 ounces of olive oil, so you pay $6.69. It might seem like a deal because youвІ re only paying $6.69, but the cost per gallon isВPhigh.
The unit price is listed on the shelf sticker next to the price of the product. It tells you what an itemвІ s cost is per pound, gallon, ounce, etc.
A long time ago, one of my co-workersВPwhoВPhappend to be a registered dietitian taught me how to maximizeВPmy purchasing power by looking at the unit price of items.ВP I quickly learned that the unit price was the best way to determine the true value of what we were buying.
ВPSo, I am devoting an entire post to unit price because I think it is one of the most important shopping tools that I use at the grocery store to save money.
Grocery Shopping 101: Unit Price
Dishing about a Rad Life through Healthy Choices
Grocery Shopping 101: Unit Price | The Rad Dish
Комментариев нет:
Отправить комментарий